wtorek, 19 sierpnia 2014

Tydzień Kolarski #2

Zapraszam na kolejne podsumowanie tygodnia kolarskiego.

Wyścigi:
Największym wyścigiem, który odbywał się podczas ostatniego tygodnia był Eneco Tour (2.UCI). Niespodziewanym zwycięzcą został Tim Wellens (Lotto Belisol). Drugie miejsce zajął Lars Boom (Belkin Pro Cycling), a trzeci był Tom Dumoulin (Giant-Shimano). Warto dodać, że na 4. etapie fatalną kraksę zaliczył ówczesny lider - Zdenek Stybar (OPQS). Czech wywrócił się na twarz, złamał sobie kilka zębów i rozciął twarz w kilku miejscach, jednak szybko przeszedł operację i obecnie wraca do zdrowia w domowym zaciszu. Ciekawą rzeczą jest też dyskwalifikacji Nikiego Terpstry (OPQS). Holendsrski zawodnik wdał się w bójkę i Maartenem Wynantsem (Belkin Pro Cycling), w czego wyniku został wyrzucony z wyścigu, natomiast zawodnik Belkinu dostał minutę kary w generalce.

W Hiszpanii na Vuelta a Burgos (2.HC) rywalizowali zawodnicy przygotowujący się do Vuelta a Espana. Nie bez problemów zwycięzcą został Nairo Quintana (Team Movistar), przed Danielem Moreno (Katusha) i Janezem Brajkoviciem (Astana).

Kolarze walczyli także daleko na północy na Artcic Race of Norway (2.1). Najlepszy okazał się Steven Kruijswijk (Belkin Pro Cycling), drugi był Alexander Kristoff (Katusha), a trzeci Lars Peter Nordhaug (Belkin Pro Cycling). Ten wyścig był jednym z ostatnich w karierze świetnego norweskiego zawodnika - Thora Hushovda (BMC Racing Team).

Prawdziwie gwiazdorska obsada zjawiła się na Tour de I'Ain (2.1). Mimo to triumfatorem wyścigu został Ber-Jan Lindeman(Rabobank Development), który zawdzięcza zwycięstwo dzięki odpuszczonej uciecze. Obok niego na podium stanęli Romain Bardet (AG2R) i Daniel Martin (Garmin-Sharp).

W górskich zmaganiach Dookoła Kolumbii najlepszy okazał się Hiszpan Oscar Sevilla (EPM-UNE-Área Metropolitana). Podium wyścigu Vuelta a Colombia (2.2) dopełnili Luis Fernado Camargo i Julio Alexis Camacho (obydwaj Boyaca se Atreve - Liciboy).

W weekend kolarze ścigali się również w Polsce. W sobotę na Memoriale Henryka Łasaka (1.2) nieuchwytny okazał się Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice). Za jego plecami podium wywalczyli Paweł Frańczak (ActiveJet Team) i Ukrainiec Mykhalo Kononenko (Kolls Cycling Team).

Natomiast niedzielny Puchar Uzdrowisk Karpackich (1.2) padł łupem Pawła Frańczaka (ActiveJet Team). Drugi był Adam Stachowiak (BDC MarcPol Team), trzeci Olekandr Prevar (Kolls Cycling Team).

Dobre wieści dla Polaków płyną też z Czech. Tamtejszy klasyk Grand Prix Kralovehradeckeho kraje (1.2) padł łupem Pawła Cieślika (Bauknecht Author). Drugie i trzecie miejsce zajęli zawodnicy Ettixu odpowiednio Markus Hoelhgaard i Jan Hirt. Dobre 5. miejsce wywalczył kolejny Polak - Łukasz Wiśniowski (również Etixx).

Egor Silin, Eduard Vorganov oraz Vladimir Isaychev
przedłużyli kontrakty z Katiuszą. Bardzo zadowolony z tego był menadżer zespołu Wieczesław Jekimow.

Fabio Sabatini (Cannondale) podpisał kontrakt z belgijską ekipą Omega Pharma-Quick Step. Włoch wspomoże pociąg Marka Cavendisha oraz sekcję klasyków brukowych.

Po trzech latach przerwy reprezentacja Polski wystartuje w Tour de I'Avenir. W "Małym Tour de France" dla zawodników do lat 23 wystartują: Bartosz Warchoł, Przemysław Kasperkiewicz, Arkadiusz Owsian, Patryk Stosz, Jakub Kaczmarek i Eryk Latoń.

Po 22 latach działania kończy się historia projektu Euskadii. Baskijska ekipa, który był filią niedawno upadłego Eusakltelu Euskadi będzie widoczna tylko w wyścigach amatorskich.Największą gwiazdą wychowaną przez zespół był mistrz świata U23 z Mednrisio, a obecnie zawodnik Europcaru - Romain Sicard.

Steven Kruijswijk, Wilco Kelderman i Robert Gesink przedłużyli kontrakty z Belkin Pro Cycling.

Od nowego sezonu w kolarskim peletonie będzie ścigać się nowa drużyna - Roompot-Orange Cycling Team. Ekipa będzie zbudowana wyłącznie z Holendrów, a jej gwiazdami będą Maarten Tjalingi i Johny Hoogerland